
DOSTARCZANE PRZEZ NAS
PROJEKTÓW
GWARANCJI
Fotowoltaika – czy to się opłaca?
Jak działa fotowoltaika?
Czym jest fotowoltaika? Jak działa i jakie mamy z niej korzyści? Z tymi pytaniami spotykamy się
najczęściej. Bywa, że instalacje PV są mylone z popularnymi solarami, które ogrzewają wodę
użytkową. Fotowoltaika niesie ze sobą zdecydowanie więcej korzyści i rozwiązań dla naszego domu pozwalając na oszczędność energii elektrycznej.
Na elektrownie słoneczne składa się zestaw urządzeń, które mają za zadanie wyprodukować energię
elektryczną z energii słonecznej. Panele fotowoltaiczne mogą zostać zamontowane niemal wszędzie.
Najważniejsze, by znajdowały się w miejscu największego nasłonecznienia, dlatego też zalecana jest
południowa część dachu.


Rodzaje instalacji fotowoltaicznych
SPRAWDŹ NAJLEPSZE ROZWIĄZANIA

Instalacja fotowoltaiczna na dachu
Instalacja fotowoltaiczna montowana na dachu domu składa się z konstrukcji dostosowanej do kąta nachylenia dachu oraz jego pokrycia. W trosce o naszych klientów wykonujemy darmowy audyt, aby ocenić możliwości techniczne montażu modułów fotowoltaicznych oraz inwertera. Instalacja bardzo ładnie prezentuje się na budynkach mieszkalnych, więc o estetykę swojego domu nie musicie się martwić. Jeśli jesteście ciekawi jak to wygląda w praktyce, zapraszamy do zakładki „nasze realizacje”.
O możliwości montażu paneli fotowoltaicznych na dachu decyduje jego usytuowanie względem kierunków świata, konstrukcja, która może wpłynąć na zacienienie połaci oraz jego powierzchnia. Fotowoltaika ma największą skuteczność, gdy panele mogą zostać zamontowane na południowym dachu pod kątem 30-45 stopni. Istotna jest również ilość wolnego miejsca – fotowoltaika nie powinna być narażona na zacienianie przez kominy, wywietrzniki, załamania dachu czy drzewa znajdujące się w pobliżu budynku.

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie
Instalacja fotowoltaiczna na gruncie charakteryzuje się bardziej rozbudowaną konstrukcją wbijaną, na której znajdują się panele fotowoltaiczne. Montaż takiej instalacji trwa 2-3 dni. Ważne jest, aby odpowiednio ocenić rodzaj podłoża. Instalacja na gruncie jest często stosowana w przypadku skomplikowanych dachów, na których występują liczne zacienienia lub przy budowie farm fotowoltaicznych.
Panele fotowoltaiczne na gruncie są montowane zazwyczaj wtedy, gdy na dachu nie ma miejsca lub posiada on zbyt wiele zacienionych obszarów. Gruntową instalację mogą przysłaniać obiekty znajdujące się w pobliżu – słupy, budynki, drzewa, co może utrudnić wybór odpowiedniego miejsca. Istotna jest również ilość wolnej powierzchni na działce, ponieważ panele muszą znajdować się w odpowiedniej odległości między sobą, tak by nie zacieniały się wzajemnie. Podczas wybierania tego rozwiązania warto sprawdzić pobliskie plany zabudowy, by mieć pewność, że obecnie wolny teren nie zostanie w najbliższym czasie zabudowany przez wysokie obiekty, wpływając na prawidłowe działanie naszej instalacji oraz zmniejszenie jej skuteczności.
Korzyści z fotowoltaiki
CO ZYSKUJESZ, DZIĘKI FOTOWOLTAICE?
Koszt instalacji fotowoltaicznej
SPRAWDŹ CENY FOTOWOLTAIKI!
Nasza firma współpracuje z najlepszymi markami ogniw fotowoltaicznych na świecie. Przykładamy dużą uwagę do jakości materiałów, które rekomendujemy naszym klientom. Zdajemy sobie sprawę, że instalacja fotowoltaiczna ma służyć przez wiele lat, dlatego do jej budowy zawsze wykorzystujemy sprzęt najwyższej jakości. Koszty kompletnej instalacji fotowoltaicznej zaczynają się już od 19 600zł. Usługa obejmuje dostawę sprzętu, montaż, uruchomienie, przeszkolenie z zakresu obsługi urządzenia oraz wszelkie formalności związane z podłączeniem instalacji fotowoltaicznej do zakładu elektrycznego. Dbamy o swoich klientów, dlatego gwarantujemy profesjonalizm na każdym etapie inwestycji. Wykonujemy montaż instalacji o bardzo szerokim zakresie mocy, od 1kW do 1MW.
Koszt pojedynczego panela fotowoltaicznego
Ceny paneli fotowoltaicznych zaczynają się od 900zł brutto. Cena pojedynczego panela zależy od jego jakości, mocy oraz wydajności. W swojej ofercie posiadamy m.in. moduły fotowoltaiczne marki Q.Cells o mocy od 285W do 320W. Zapraszamy na nasze aukcje Allegro, na których znajdują się szczegółowe informacje na temat technologii oraz kosztów paneli fotowoltaicznych.
Fotowoltaika – dotacje
W Polsce dostępne są dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych. Więcej informacji warto zasięgnąć w gminach, na stronie BOŚ Banku oraz Funduszu Ochrony Środowiska. Dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych stają się popularniejsze z powodu rosnącego trendu dbania o czyste powietrze. W wielu regionach Polski występują różne programy przewidujące dofinansowanie. Jeśli chcą Państwo skorzystać z tej opcji, prosimy kontaktować się z przedstawicielami handlowymi naszej firmy dostępnymi w wybranym przez Państwa województwie.
Producenci fotowoltaiki
Korzystamy tylko z najlepszych marek na świecie. Wszystko po to, żeby zagwarantować najwyższą jakość naszych usług. Przykładamy dużą uwagę do jakości materiałów, które oferujemy naszym klientom. Zdajemy sobie sprawę, że instalacja ma służyć przez wiele lat. W naszej ofercie znajdziecie inwertery znanych i cenionych marek takich jak Fronius, ABB i SMA. Niesamowitą jakość paneli fotowoltaicznych zapewnia nam firma HANWHA Q.Cells, która może poszczycić się 65 letnim doświadczeniem w branży.
Z naszego Bloga
PORADY EKSPERTA
Pytania i odpowiedzi
Najczęściej zadawane pytania klientów
Kwestie finansowe dotyczące fotowoltaiki
Cena fotowoltaiki zależy od mocy instalacji, która z kolei wiąże się z ilością paneli. Im więcej paneli, tym większa moc systemu, co przekłada się na ilość produkowanego prądu.
Można zatem przyjąć, że średni koszt instalacji fotowoltaicznej wynosi, w zależności od zapotrzebowania energetycznego, od 20 do nawet 40 tys. zł.
Zysk z instalacji fotowoltaicznej nie jest typowym zarabianiem na instalacji, które rozumiane jest na zasadzie kupna i sprzedaży. Systemy fotowoltaiczne wytwarzają ekologiczny prąd, którym zasilane jest gospodarstwo domowe inwestora. Takie rozwiązanie umożliwia całkowite uniezależnienie się od cen energii pochodzącej z sieci energetycznej. Jeżeli moc instalacji jest wystarczająca do pokrycia całego zapotrzebowania energetycznego budynku, wówczas jedyne opłaty jakie ponosi inwestor to tzw. opłaty stałe, które wynoszą około 150 zł rocznie.
Obecnie dostępnych jest kilka rodzajów dofinansowań do fotowoltaiki:
- program Czyste Powietrze,
- program Mój Prąd,
- program Agroenergia,
- programy lokalne.
Szczegółowe informacje na temat dofinansowania do fotowoltaiki znajdziesz w artykule: Dofinansowanie na fotowoltaikę w 2019 roku – jak uzyskać dotację?
Obniżenie kosztów zakupu instalacji fotowoltaicznej, rosnące ceny prądu oraz dostępne dofinansowania, wpłynęły na zwiększenie zainteresowania tym uniwersalnym systemem, jakim jest fotowoltaika. Panele słoneczne są kosztowne, jednak inwestycja stosunkowo szybko się zwraca, ponieważ już po 6-8 latach, w zależności od sposobu jej sfinansowania. Na skrócenie tego okresu z całą pewnością wpłyną zapowiadane podwyżki cen energii elektrycznej.
Do tej pory instalacja umieszczona na dachu budynku zostawała objęta 8% podatkiem VAT, a poza nim, czyli na gruncie lub dachu budynku gospodarczego – 23% VAT. Sejm planuje wprowadzenie poprawek, według których niezależnie od lokalizacji paneli fotowoltaicznych, ich stawka VAT będzie wynosiła 8%. Nowe przepisy mają wejść w życie na przełomie października i listopada.
Planowana przez Sejm poprawka dotyczy domów jednorodzinnych o powierzchni do 300 m2.
Od 1 stycznia 2019 roku osoby fizyczne od postaw podatku dochodowego mogą odliczyć koszty poniesione na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych wraz z osprzętem. Kwota odliczenia nie może przekraczać 53 tysięcy złotych. W przypadku, gdy kwota ta nie znajduje pokrycia w rocznym dochodzie inwestora, będzie ona podlegała odliczeniu w kolejnych latach, jednak nie dłużej niż przez 6 kolejnych lat, zaczynając od końca roku podatkowego, w którym zostały poniesione pierwsze wydatki związanie z systemem.
Szczegółowe informacje na temat ulgi termomodernizacyjnej zostały ujęte w artykule: Ulga termomodernizacyjna – jak dzięki niej zaoszczędzisz?
Zagadnienia techniczne
Ilość paneli fotowoltaicznych jest ściśle związana z mocą instalacji. Im większe zapotrzebowanie energetyczne budynku, tym więcej paneli należy zamontować. Dla przykładu – jeżeli inwestorowi zależy na instalacji o mocy 5 kWp, przełoży się to na zakup około 16 sztuk paneli fotowoltaicznych.
Jeżeli czteroosobowa rodzina zużywa rocznie 3000-3500 kWh, wówczas wystarczy zamontować instalację o mocy 4 kWp, co daje około 13 paneli lub jeśli rodzina zużywa 2500-3000kWh – 3kW – około 10 paneli.
Przed podjęciem decyzji o mocy instalacji należy określić zapotrzebowanie energetyczne budynku, tak by mieć pewność, że system spełni oczekiwania inwestora, a roczna produkcja prądu osiągnie pożądany poziom.
Na rynku dostępne są panele fotowoltaiczne z ogniwami monokrystalicznymi oraz polikrystalicznymi.
Ogniwa monokrystaliczne mają atrakcyjniejszy wygląd – są eleganckie i charakteryzują się jednolitą strukturą, opartą na ciemnych barwach. Technologia wykonania ogniw monokrystalicznych wpływa na ich wyższą cenę. Jednak ich wydajność jest bardzo wysoka, a sposób wykonania sprawia, że zajmują one mniej miejsca na dachu.
Ogniwa polikrystaliczne są tańsze w zakupie. Na ich niższą cenę wpływa mniej skomplikowany proces produkcyjny. Mają one niebieski odcień i widoczną strukturę krzemu. Charakteryzują się niższą sprawnością oraz mniejszą trwałością, jednak mimo to pracują stabilniej przez cały rok, w porównaniu do ogniw monokrystalicznych.
Zapotrzebowanie na energię powinno być określane na podstawie dotychczasowych rachunków za prąd. Jeżeli budynek jest nowy, koniecznie należy zsumować moc wszystkich urządzeń, które będą znajdowały się budynku, w celu określenia mocy przyłączeniowej.
Regulator ładowania umożliwia prawidłową pracę fotowoltaiki, chroniąc akumulator przed uszkodzeniem. Inwestor ma do wyboru regulatory PWM i MPPT.
Regulatory PWM są klasycznymi urządzeniami, które nie dopuszczają do przeładowania, ani nadmiernego rozładowania akumulatora, a także czuwają nad pracą obciążenia.
Regulatory MPPT, oprócz podstawowych funkcji mają również wbudowane dodatkowe, takie jak śledzenie MPP modułów PV. Regulator nieustannie bada napięcie w panelu, poprzez wykrywanie punktów o maksymalnej mocy, co z kolei wpływa na usprawnienie ładowania akumulatora przez panel.
Zastosowanie licznika dwukierunkowego pozwala wskazać, jaka ilość energii została oddana, a jaka pobrana z sieci. Za jego montaż odpowiada operator, który wykonuje go podczas przyłączenia mikroinstalacji do sieci energetycznej.
Jakie są zasady działania licznika dwukierunkowego? Prąd wytworzony przez fotowoltaikę ma nieco większe napięcie niż energia pochodząca z sieci, dlatego też jako pierwszy zużywany jest ekologiczny prąd. Nadmiar wyprodukowanej energii zostaje odesłany do zakładu energetycznego i tam zmagazynowany, jednak po drodze przechodzi on przez licznik dwukierunkowy, który pozwala jasno określić, ile energii zostało wprowadzonej do sieci i ile z niej pobrano w okresie większego zapotrzebowania.
Licznik dwukierunkowy dokonuje pomiarów przepływu prądu do i z sieci. Na tej podstawie inwestor rozliczany jest z zakładem energetycznym.
Zapis kWp oznacza moc szczytową. Została ona wprowadzona, by nie mylić mocy kW, odnoszącej się do czynnej mocy systemu fotowoltaicznego z mocą zastosowaną w modułach fotowoltaicznych.
W przypadku instalacji fotowoltaicznej, instalacja odgromowa nie jest obowiązkowa, a o jej zamontowaniu powinien zdecydować projektant, który dokonuje analizy ryzyka na podstawie normy PN-EN 62305-2 Ochrona odgromowa. Zarządzanie ryzykiem.
W naszym kraju, gdzie instalacje fotowoltaiczne dopiero od niedawna są zauważane przez inwestorów, problem uszkodzenia ich na skutek uderzenia piorunem nie jest jeszcze odnotowywany na większą skalę. Warto jednak pamiętać, że niezastosowanie instalacji odgromowej, gdy jest to konieczne, może poskutkować trwałym uszkodzeniem fotowoltaiki, co wygeneruje dodatkowe koszty dla inwestora.
Falownik, inaczej nazywany inwerterem, odpowiada za zamianę prądu stałego w zmienny, tak, by nadawał się on do zasilenia urządzeń znajdujących się w gospodarstwie domowym. Inwertery obejmują około 20% kosztów całej instalacji fotowoltaicznej.
Inwertery fotowoltaiczne powinny być wybierane ze względu na długość udzielanej gwarancji, renomę producenta, sprawność urządzenia, zakres temperatur pracy oraz stopień ochrony, dostępność serwisu, normy, jakie spełnia, łatwość instalacji i dokumentację w języku polskim.
Podczas obliczania uzysku energii z ogniw fotowoltaicznych brane jest pod uwagę nachylenie dachu, kierunek jego nachylenia oraz to, ile cienia na niego pada.
Szacowany uzysk energii można obliczyć przy pomocy wzoru:
gdzie:
P0 to początkowa moc instalacji
tgw to ilość lat gwarancji
n0 to gwarantowany procent wydajności początkowej
97% to założona początkowa wydajność systemu
Ilość produkowanej energii przez instalację fotowoltaiczną zależy od jej wielkości i miejsca montażu. Panel, który został skierowany na południe może w ciągu roku wyprodukować około 900-1100 kWh. Latem wytwarza on większą ilość energii, szczególnie, gdy znajduje się w pełnym słońcu, bez zacienienia. Na panele fotowoltaiczne składają się połączone ze sobą w sposób szeregowy ogniwa. Jedno uszkodzone lub zacienione ogniwo ma wpływ na działanie całego panelu.
Zestawy fotowoltaiczne, w tym również kable i złączki, są narażone na długotrwałe działanie promieniowania słonecznego, wilgoci oraz zmiennych temperatur. Dlatego też tak ważna jest wysoka jakość wybieranych elementów.
Kable używane do fotowoltaiki służą do połączeń między modułami fotowoltaicznymi i połączeń modułów z inwerterem. Używane są do połączeń stałych, układane wewnątrz i na zewnątrz budynków. Ze względu na narażenie ich na działanie warunków atmosferycznych, powinny wykazywać dużą odporność, ale także elastyczność i wytrzymałość na obciążenia. Coraz częściej do instalacji fotowoltaicznej wybierane są kable o dużej giętkości.
Akumulatory do paneli fotowoltaicznych są wykorzystywane do gromadzenia i przechowywania wytworzonej energii elektrycznej. Coraz mniejsza liczba inwestorów decyduje się na ich zakup, ponieważ są kosztowne, a najnowsze przepisy wymuszają na zakładach energetycznych konieczność odbierania i magazynowania wyprodukowanego przez prywatnych inwestorów, ekologicznego prądu, pochodzącego z fotowoltaiki.
Podczas wyboru akumulatora na uwagę zasługuje jego pojemność, ponieważ świadczy ona o możliwościach przechowywania przez urządzenie ładunku elektrycznego. Akumulator powinien działać bez zarzutu, podczas wahających się temperatur. W tym przypadku zaleca się montaż urządzeń dedykowanych, w przeciwnym razie mogą one nie dotrwać do założonego przez producenta okresu eksploatacji.
Panele fotowoltaiczne powinny być dobierane ze względu na zapotrzebowanie na energię mieszkańców budynku. Im więcej prądu zużywają, tym większa powinna być instalacja. Moc systemu ustalana jest na podstawie dotychczasowych rachunków za energię elektryczną.
Jeżeli budynek jest nowy, konieczne jest zsumowanie mocy wszystkich urządzeń, które będą w nim wykorzystywane. W ten sposób możliwe jest określenie mocy przyłączeniowej.
Montaż paneli fotowoltaicznych
Zestawy fotowoltaiczne powinny być montowane przez specjalistów, ponieważ tylko profesjonalnie wykonana instalacja zagwarantuje efektywną pracę systemu. Bardzo ważny jest dobór miejsca, które zagwarantuje możliwie największe nasłonecznienie bez chwil zacienienia. Najbardziej optymalny jest montaż paneli na dachu zwróconym na południe pod kątem około 35 stopni.
Nie bez znaczenia jest też sposób montażu, który zagwarantuje stabilność systemu mocującego, a co za tym idzie – paneli fotowoltaicznych. Odbywa się to bezpośrednio na dachu lub na gruncie.
W szerokości geograficznej, w której leży Polska, najbardziej optymalnym nachyleniem paneli fotowoltaicznych jest kąt 30-40 stopni. Jednak samo nachylenie paneli to nie wszystko, istotny jest też kierunek względem stron świata. Warto pamiętać, że na efektywną pracę fotowoltaiki wpływa także miejsce ich zamontowania.
Aby fotowoltaika mogła zostać zamontowana na dachu, należy upewnić się, że jest na nim wystarczająco dużo miejsca. Powinien też być zwrócony na południe, natomiast jego konstrukcja powinna być możliwie najprostsza – załamania i lukarny będą rzucały cień na panele fotowoltaiczne, co z kolei wpłynie na efektywność ich pracy.
Już na etapie projektowania dachu warto zadbać o odpowiednie rozmieszczenie krokwi i łat, ponieważ może to wpłynąć na zmniejszenie kosztów montażu.
Od rodzaju pokrycia dachu zależy przyjęty system montażowy, najwięcej problemów przy instalacji fotowoltaiki stwarza dachówka karpiówka. Na rynku dostępne są również panele, które można zastosować jako pokrycie dachowe. Nie jest to jednak zbyt popularne rozwiązanie w naszym kraju.
Panele fotowoltaiczne mogą zostać zamontowane na dachu budynku mieszkalnego oraz gospodarczego, a także na gruncie. Najważniejsze, by były skierowane na południe i nachylone pod kątem około 35 stopni.
Najbardziej optymalne miejsce montażu fotowoltaiki wybiera się na podstawie poziomu promieniowania słonecznego. Jeżeli dach posiada zbyt wiele załamań, nie ma na nim miejsca lub pada na niego cień z pobliskich, wysokich budynków, wówczas należy umieścić panele w innym, dogodniejszym miejscu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zostały zamontowane na dachu budynku gospodarczego, znajdującego się w pobliżu lub na gruncie.
Zaczynając od początku – instalacja fotowoltaiczna powinna opierać się na wcześniej wykonanym projekcie. Rozpoczęcie montażu nie wymaga już uzyskania zgody, dlatego przed przystąpieniem do prac wystarczy podpisać umowę z firmą instalatorską (jeżeli przedsięwzięcie finansowane jest z własnych środków). Jeżeli inwestor stara się o udzielenie mu dofinansowania, będzie potrzebował projektu instalacji, oferty, na podstawie której zostanie obliczona wartość dotacji, a także poprawnie wypełnionego wniosku.
Po zakończonym montażu konieczne jest jeszcze zgłoszenie mikroinstalacji do sieci. Na tej podstawie zakład energetyczny wymienia licznik na dwukierunkowy i wprowadza rozliczenie na zasadzie bilansu, zgodnie z wprowadzoną ustawą o OZE. Zależnie od firmy instalatorskiej, zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji leży w kwestii inwestora lub pracownika firmy, która zajmowała się montażem fotowoltaiki.
Fotowoltaika a inne instalacje
Kolektory słoneczne są bardzo często mylone z fotowoltaiką, ponieważ oba te systemy wyglądają podobnie i wykorzystują energię słoneczną, jednak do zupełnie innych celów. Fotowoltaika przy pomocy słońca produkuje prąd, a kolektory słoneczne podgrzewają wodę użytkową.
Panele fotowoltaiczne są uważane za bardziej opłacalną instalację, ponieważ nadmiar wyprodukowanej energii może zostać zmagazynowany i wykorzystany później, gdy zapotrzebowanie energetyczne wzrośnie. Inwestor ma prawo do wprowadzonej do sieci energii przez 365 dni od chwili jej zmagazynowania.
Natomiast najwięcej gorącej wody użytkowej występuje latem, kiedy nie jest tak bardzo wykorzystywana. Panujące zimą warunki atmosferyczne nie sprzyjają uzyskaniu zadowalającej temperatury wody, której nie można zmagazynować latem, w odróżnieniu od prądu.
Solary i fotowoltaika są różnymi instalacjami, które pełnią inne role. Bardzo często inwestorzy decydują się na montaż obu, by możliwie najbardziej wykorzystać energię słoneczną.
Za podgrzanie wody użytkowej odpowiadają kolektory słoneczne. Jest to system łudząco podobny do fotowoltaiki, który do swojej pracy również wykorzystuje energię słoneczną. Służy on jedynie do podgrzewania wody użytkowej, dlatego jest mniej uniwersalny niż fotowoltaika. Panele słoneczne najintensywniej pracują latem, kiedy poziom nasłonecznienia jest bardzo wysoki.
Panele fotowoltaiczne produkują prąd, który może zostać wykorzystany w dowolny sposób. Zazwyczaj zasila on urządzenia znajdujące się w gospodarstwie domowym, w tym kocioł elektryczny lub grzałkę do wody.
W odnawialnych źródłach energii wykorzystywana jest nie tylko energia słoneczna, ale także wiatrowa, jednak w przypadku instalacji prywatnych, fotowoltaika jest znacznie wygodniejszą instalacją. Panele najczęściej montowane są na dachu, dzięki czemu nie zajmują miejsca na działce, poza tym są całkowicie bezpieczne dla ptaków. Podczas swojej pracy nie generują hałasu ani zanieczyszczeń. Fotowoltaika jest też stosunkowo niedrogą instalacją, która zwraca się już po 6-8 latach. Roczna produkcja prądu przy pomocy fotowoltaiki jest wystarczająca dla całego gospodarstwa domowego. Warunkiem jest tylko odpowiedni dobór mocy instalacji.
Elektrownie wiatrowe są zazwyczaj rozbudowane i odznaczają się większą mocą, a co za tym idzie – większymi kosztami. Do ich postawienia konieczne jest miejsce na działce. Trzeba też wziąć pod uwagę ciągły hałas, który generują wiatraki oraz fakt, iż zagrażają one ptakom.
Do ogrzewania budynków coraz częściej wybierane są instalacje OZE, jednak w tym przypadku zdecydowanie większą popularnością cieszą się pompy ciepła, które sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym.
Panele fotowoltaiczne mogą zostać wykorzystane do ogrzewania budynku, ale tylko wtedy, gdy kocioł zasilany jest na prąd. Nie jest to najtańszy ze sposobów na uzyskanie ciepła, jednak z całą pewnością jest ekologiczny i wygodny, dlatego też powoli rośnie zainteresowanie tym rozwiązaniem.
Zastosowanie fotowoltaiki w połączeniu z ogrzewaniem elektrycznym znacznie obniży rachunki za energię elektryczną.
Pompa ciepła i fotowoltaika to dwie zupełnie różne instalacje. Obie należą do odnawialnych źródeł energii, jednak pełnią inne funkcje. Pompa ciepła to instalacja, która odpowiada za dostarczenie ciepła do wnętrza budynku, natomiast fotowoltaika przy pomocy słońca produkuje prąd. Pompa ciepła do swojej pracy wykorzystuje energię elektryczną, dlatego bardzo korzystnym rozwiązaniem jest połączenie obu tych instalacji.
Pozostałe zagadnienia dotyczące fotowoltaiki
Instalacja nie ma negatywnego wpływu na zdrowie ludzi. Panele słoneczne zazwyczaj wykonane są z krzemu, który nie zagraża środowisku, ponieważ naturalnie występuje w przyrodzie. Sama praca systemu również nie wytwarza substancji, które mogłyby zaszkodzić atmosferze. Przydomowe elektrownie fotowoltaiczne nie emitują hałasu, ani szkodliwego pola elektromagnetycznego.
Pomimo informacji, na które można natknąć się w Internecie, fotowoltaika w Polsce jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Panujące u nas warunki atmosferyczne nie wpływają znacząco na działanie systemu. Należy pamiętać, że wykorzystuje on światło, a nie ciepło, dlatego też działa również zimą i podczas pochmurnych dni. Wytwarza wówczas mniej energii elektrycznej, jednak rekompensuje to w czasie intensywnego nasłonecznienia, kiedy produkowane są nadwyżki prądu. Przy odnawialnych źródłach energii inwestorzy nie muszą martwić się o wyczerpanie surowca, z którego korzystają, tak jak ma to miejsce w przypadku węgla, należącego do nieodnawialnych źródeł energii.
Instalacje fotowoltaiczne
Zobacz naszą ofertę instalacji fotowoltaicznych