0
+
KILOWATÓW MOCY
DOSTARCZANE PRZEZ NAS
0
ZREALIZOWANYCH
PROJEKTÓW
0
LAT
GWARANCJI

Fotowoltaika – zasada działania

CZYM JEST FOTOWOLTAIKA?

Czym jest fotowoltaika? Jak działa i jakie mamy z niej korzyści? Z tymi pytaniami spotykamy się
najczęściej. Bywa, że instalacje PV są mylone z popularnymi solarami, które ogrzewają wodę
użytkową. Fotowoltaika niesie ze sobą zdecydowanie więcej korzyści i rozwiązań dla naszego domu.

Fotowoltaika

Fotowoltaika jest instalacją, która pochłania energię słoneczną, by wyprodukować prąd. Jej zastosowanie może być różne, od wykorzystania energii elektrycznej w sposób tradycyjny aż do wykorzystania energii elektrycznej np. do ogrzewania wody użytkowej lub domu, oświetlenia domu czy ładując telefon przez klimatyzację czy elektryczne ogrzewanie domu.

Instalacja PV

Instalacja PV składa się z paneli fotowoltaicznych pokrytych szkłem hartowanym, które gwarantuje wysoką odporność na uszkodzenia spowodowane warunkami atmosferycznymi. Drugim najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter, który zamienia prąd stały z paneli fotowoltaicznych na prąd zmienny, czyli taki jaki mamy w swoim domu.

Jak to działa?

Działanie fotowoltaiki nie jest takie trudne jak się wydaje. W zależności od struktury i technologii produkcji, wyróżniamy ogniwa fotowoltaiczne z krzemu monokrystalicznego lub polikrystalicznego. Największą sprawność uzyskują ogniwa monokrystaliczne. Panele produkują prąd dzięki odbiciu fotonów od powłoki wewnątrz ogniwa. Prąd stały wytwarzany przez panele przepływa do inwertera, gdzie jest zamieniany na prąd zmienny. Zużywamy go na bieżące domowe potrzeby, a wyprodukowaną nadwyżkę magazynujemy w sieci energetycznej (Tauron, PGE, ENEA) i możemy z niej skorzystać w ciagu 365 dni od daty wyprodukowania.

Rodzaje instalacji

SPRAWDŹ NAJLEPSZE ROZWIĄZANIA

Instalacja na dachu

Instalacja montowana na dachu domu składa się z konstrukcji dostosowanej do kąta nachylenia dachu oraz jego pokrycia. W trosce o naszych klientów wykonujemy darmowy audyt, aby ocenić możliwości techniczne montażu modułów fotowoltaicznych oraz inwertera. Instalacja bardzo ładnie prezentuje się na budynkach mieszkalnych, więc o estetykę swojego domu nie musicie się martwić. Jeśli jesteście ciekawi jak to wygląda w praktyce, zapraszamy do zakładki „nasze realizacje”.

Instalacja na gruncie

Charakteryzuje się bardziej rozbudowaną konstrukcją wbijaną, na której znajdują się panele fotowoltaiczne. Montaż takiej instalacji trwa 2-3 dni. Ważne jest, aby odpowiednio ocenić rodzaj podłoża. Instalacja na gruncie jest często stosowana w przypadku skomplikowanych dachów, na których występują liczne zacienienia lub przy budowie farm fotowoltaicznych.

Korzyści

CO ZYSKUJESZ?

Zmniejszenie CO2

Ogniwa produkując prąd nie wydzielają szkodliwych związków, ani dwutlenku węgla. Są zatem całkowicie bezpieczne dla otoczenia i środowiska.

Zwrot kosztów

Instalacja fotowoltaiczna zwraca się w ciągu 7 – 10 lat w zależności od jej eksploatacji i zapotrzebowania klienta na prąd. Zazwyczaj instalacje powyżej 8kW zwracają się szybciej, gdyż więcej energii jest zużywane przez domowników, co daje nam większe oszczędności w przyszłości.

Przyszłość

Po zwróceniu się kosztów inwestycji prąd mamy za darmo. Płacimy jedynie za utrzymanie Łącza z energetyką, czyli około 12 zł/miesiąc. Nasa inwestycja ma aż 25 lat gwarancji na 80% wydajności, więc będzie nam służyć jeszcze przez długi czas, dając dużo lepszą rentowność niż lokata bankowa.

Szybkość montażu

Montaż instalacji fotowoltaicznej trwa zazwyczaj jeden dzień. Obejmuje on zamocowanie paneli i konstrukcji na dachu / gruncie oraz instalację inwertera (falownika) w odpowiednim do tego miejscu.

Prawo

Nowe regulacje prawne pozwalają nam na to, by w korzystny sposób rozliczać się z zakładem energetycznym. Zapowiadające się rosnące ceny prądu będą sprzyjać posiadaczom instalacji PV, którym inwestycja zwróci się w krótszym czasie.

Ciągle produkowany prąd

Dzięki nowym technologiom ogniwa zbierają promieniowanie bezpośrednie, odbite i rozproszone. Promieniowanie odbite to nic innego jak odbicie fotonu od wewnętrznej warstwy panela. Natomiast promieniowanie rozproszone występuje w pochmurne dni, a mimo tego możemy cieszyć się własną wyprodukowaną energią.

Magazyn energii

Swoją nadwyżkę prądu oddajemy do sieci, która jest naszym magazynem energii. Nie potrzebujemy więc dodatkowych akumulatorów, które podwyższają koszty instalacji.

Niskie koszty eksploatacji

Moduły fotowoltaiczne tworzą bezobsługowe systemy. Jednak zalecane jest, by raz na jakiś czas oczyścić je wodą z kurzu i pyłu powstającego przez warunki atmosferyczne. Są to prace konserwacyjne paneli. Dodatkowym atutem instalacji jest długi okres gwarancji na 80% wydajności.

Koszt instalacji

ZOBACZ ILE ZA CO PŁACISZ

Nasza firma współpracuje z najlepszymi markami na świecie. Przykładamy dużą uwagę do jakości materiałów, które rekomendujemy naszym klientom. Zdajemy sobie sprawę, że instalacja fotowoltaiczna ma służyć przez wiele lat, dlatego do jej budowy zawsze wykorzystujemy sprzęt najwyższej jakości. Koszty kompletnej instalacji fotowoltaicznej zaczynają się już od 19 600zł. Usługa obejmuje dostawę sprzętu, montaż, uruchomienie, przeszkolenie z zakresu obsługi urządzenia oraz wszelkie formalności związane z podłączeniem instalacji fotowoltaicznej do zakładu elektrycznego. Dbamy o swoich klientów, dlatego gwarantujemy profesjonalizm na każdym etapie inwestycji. Wykonujemy instalacje o bardzo szerokim zakresie mocy, od 1kW do 1MW.

Koszt pojedynczego panela

Ceny paneli fotowoltaicznych zaczynają się od 900zł brutto. Cena pojedynczego panela zależy od jego jakości, mocy oraz wydajności. W swojej ofercie posiadamy m.in. moduły marki Q.Cells o mocy od 285W do 320W. Zapraszamy na nasze aukcje Allegro, na których znajdują się szczegółowe informacje na temat technologii oraz kosztów paneli fotowoltaicznych.

Dofinansowania

W Polsce dostępne są dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych. Często można się o nich dowiedzieć w gminach, BOŚ Banku oraz Funduszu Ochrony Środowiska. W różnych regionach Polski występują różne programy przewidujące dofinansowanie. Jeśli chcą Państwo skorzystać z tej opcji, prosimy kontaktować się z przedstawicielami handlowymi dostępnymi w wybranym przez Państwa województwie.

Producenci

Korzystamy tylko z najlepszych marek na świecie. Wszystko po to, żeby zagwarantować najwyższą jakość naszych usług. Przykładamy dużą uwagę do jakości materiałów, które oferujemy naszym klientom. Zdajemy sobie sprawę, że instalacja ma służyć przez wiele lat. W naszej ofercie znajdziecie inwertery znanych i cenionych marek takich jak Fronius, ABB i SMA. Niesamowitą jakość paneli fotowoltaicznych zapewnia nam firma HANWHA Q.Cells, która może poszczycić się 65 letnim doświadczeniem w branży.