Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
CO TO JEST, JAK DZIAŁA

FOTOWOLTAIKA

Fotowoltaika jako pomysł na efektywną inwestycję i generowanie oszczędności.

Zobacz jakie korzyści dla Ciebie niesie ze sobą instalacja fotowoltaiczna. Zadbaj o swoje rachunki za energię elektryczną i stań się niezależny energetycznie.

Bycie właścicielem elektrowni słonecznej da Ci:

● darmowy prąd
● zwrot z inwestycji
● możliwość magazynowania nadwyżek
● niezależność od zmian cen prądu
● działania zdecydowanie bardziej ekologiczne, ograniczające emisję CO2

fotowolta

ZALETY FOTOWOLTAIKI

FOTOWOLTAIKA W SKRÓCIE

darmowyprad Darmowy prąd
Darmowy prąd

Płacisz rachunki niższe nawet o 90 %. To duży komfort i wygoda. Korzystasz tyle, ile potrzebujesz i nie przejmujesz się wysokością rachunku.

zwrotinwestycji Zwrot inwestycji
Zwrot inwestycji

Zwrot inwestycji już nawet w 4-6 lat, co aktualnie czyni fotowoltaikę najlepszą lokatą Twoich oszczędności.

magazynowanienadwyzek Magazynowanie nadwyżek
Magazynowanie nadwyżek

Wyprodukowaną nadwyżkę prądu możesz przekazać do zewnętrznej sieci energetycznej, a odebrać wtedy, kiedy potrzebujesz w okresie do 12 miesięcy.

research-and-development Niezależność od podwyżek
Niezależność od podwyżek

Niezależność od podwyżek cen energii. Przez kolejne kilkadziesiąt lat cena energii nie będzie mieć dla Ciebie znaczenia. Twój rachunek za prąd zawsze będzie niski.

co2 Ekologia i niska emisja CO2
Ekologia i niska emisja CO2

Twoja instalacja nie wytwarza odpadów czy szkodliwych substancji dla ludzi i zwierząt. Nie ingeruje w środowisko. Przyczynia się do obniżenia emisji CO2. Jesteś EKO.

money Dofinansowanie i ulgi
Dofinansowanie i ulgi

Rozlicz dotację oraz ulgę termomodernizacyjną. Okres zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę będzie jeszcze krótszy.

INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA - PODSTAWOWE INFORMACJE

Dowiedz się, czym jest instalacja fotowoltaiczna, jak przebiega produkcja prądu w wyniku zamiany promieniowania słonecznego na energię elektryczną i jak dobrać idealną dla domu jednorodzinnego moc paneli fotowoltaicznych.

house
1

PANEL FOTOWOLTAICZNY

Zbudowany jest z modułów PV, które przekształcają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną

2

INWERTER

Zwany również falwonikiem. Jest to urządzenie, które przekształca prąd stały na prąd zienny.

3

PRĄD

Moduły foltowoltaiczne i falwonik pozwalają na produkcję prądu na bieżąco, na rozliczenie go ze sprzedawcą energii elektrycznej lub na magazynowanie.

FOTOWOLTAIKA - CO TO JEST?

thumbnailvideo
play

By zrozumieć działanie instalacji PV, należy wyjść od zdefiniowania procesu, który nazywamy fotowoltaiką. Jest to proces, który polega na pozyskiwaniu energii z promieni słonecznych dzięki konwersji przy współudziale paneli fotowoltaicznych. Efektem końcowym jest prąd stały, który z kolei po trafieniu na inwerter przekształca się w prąd zmienny. Dzięki temu prąd z powodzeniem zasila gniazdka elektryczne w naszych domach.

Fotowoltaika pozwala wyprodukować prąd we własnym zakresie, za pomocą energii słonecznej. Energia elektryczna uzyskana w ten sposób może być wykorzystywana na bieżąco w gospodarstwie domowym, magazynowana lub odsprzedawana do zakładu energetycznego. Fotowoltaika pozwala uniezależnić się od dostaw i cen prądu.

Fotowoltaika może zostać zamontowana zarówno na dachu, jak i na gruncie. Ważne, by żaden obiekt nie przysłaniał paneli fotowoltaicznych. Bezpośrednie działanie promieni słonecznych zagwarantuje szybszy zwrot z inwestycji.

Najlepszy do montażu fotowoltaiki jest dach skierowany na południe o nachyleniu pod kątem około 35 stopni.

Bardzo często fotowoltaika jest mylona z kolektorami słonecznymi. Obie instalacje czerpią energię ze słońca, jednak mają zupełnie odmienne możliwości. Na pierwszy rzut oka bardzo trudno odróżnić instalację fotowoltaiczną od kolektorów słonecznych, ale na tym kończą się podobieństwa. Panele przetwarzają energię słoneczną na prąd, a kolektory słoneczne – na ciepło.

Kolektory słoneczne wykorzystywane są zazwyczaj do przygotowywania ciepłej wody użytkowej lub podgrzewania wody w basenie. Inwestycja w OZE (Odnawialne Źródła Energii) z roku na rok staje się coraz bardziej opłacalna. Wszystko za sprawą dostępnych dotacji oraz stale rosnących rachunków za prąd czy paliwa stałe. Zwrot z inwestycji następuje z reguły po około 10 latach od zakupu i montażu instalacji solarnych.

Ze względu na uniwersalność paneli fotowoltaicznych, cieszą się one większą popularnością niż kolektory słoneczne. Energię elektryczną można wykorzystać do zasilenia dowolnych urządzeń, łącznie z kotłem elektrycznym, natomiast kolektory służą jedynie do podgrzewania wody użytkowej.

JAK DZIAŁA INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA?

Wbrew pozorom, schemat działania instalacji fotowoltaicznej nie jest skomplikowany. Panele solarne składają się z ogniw fotowoltaicznych, a te zbudowane są z płytek krzemowych. To właśnie na płytkę krzemową pada foton, będący minimalną jednostką światła. Krzem pochłania światło. Konsekwencją tego procesu jest wybicie elektronu z pozycji i wprawienie go w ruch, to właśnie – przepływ prądu elektrycznego.

Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną przez odbicie fotonów od powłoki wewnątrz ogniwa. Wytwarzany prąd stały przepływa do inwertera, gdzie przetwarzany zostaje na prąd zmienny.

Wytwarzana za pomocą fotowoltaiki energia elektryczna może być wykorzystywana na bieżąco przez gospodarstwo domowe lub magazynowana. Nadwyżki prądu mogą zostać oddane do zakładu energetycznego i w razie potrzeby wykorzystane w tym samym roku rozliczeniowym.

Zależnie od struktury i technologii produkcji, wyróżniane są ogniwa fotowoltaiczne z krzemu monokrystalicznego lub polikrystalicznego. Największą sprawność uzyskują ogniwa monokrystaliczne.

Ciągły wzrost cen energii i paliw sprawia, że inwestycja w fotowoltaikę jest coraz bardziej opłacalna. Sprzyjają jej również dostępne dofinansowania oraz możliwość przekazywania wyprodukowanych nadwyżek energii do sieci elektroenergetycznej. W czasie większego zapotrzebowania na energię, inwestor może ją swobodnie odebrać, co wpłynie na znaczne zmniejszenie rachunków za prąd.

Domowe elektrownie słoneczne zyskują na popularności szczególnie wśród właścicieli domów energooszczędnych. Instalacje fotowoltaiczne doskonale współgrają z kotłami elektrycznymi, znacznie zmniejszając rachunki za prąd, nawet w czasie dużego zapotrzebowania na energię elektryczną, co jeszcze bardziej wpływa na opłacalność fotowoltaiki.

Panele fotowoltaiczne są zaliczane do Odnawialnych Źródeł Energii, ponieważ czerpią energię pochodzącą z promieni słonecznych. Działanie fotowoltaiki nie wpływa negatywnie na środowisko – nie wytwarza spalin. Instalacja fotowoltaiczna nie generuje dodatkowych kosztów, dlatego od chwili jej uruchomienia, inwestor zaczyna oszczędzać na rachunkach za prąd.

Inwestor może zdecydować się na montaż fotowoltaiki w dowolnym momencie, ponieważ nie łączy się to z wymianą instalacji elektrycznej. Panele wykorzystują już istniejącą instalację – zazwyczaj skrzynkę rozdzielczą. Różnica polega jedynie na posiadaniu własnej mikroinstalacji, która produkuje prąd. Zależnie od rodzaju inwertera zasilana jest jedna lub trzy fazy. Warto też zwrócić uwagę na to, że instalacje słoneczne są częścią programu czyste powietrze!

ILE ENERGII PRODUKUJE INSTALACJA?

Produkcja energii elektrycznej w dużej mierze uzależniona jest od wybranej przez prosumenta mocy paneli fotowoltaicznych. W polskich warunkach najczęściej instaluje się generatory fotowoltaiczne o mocy między 3,5 a 10 kW. Wielkość produkcji energii zależy głównie od ilości zastosowanych paneli fotowoltaicznych na dachu lub na specjalnie przygotowanej konstrukcji na gruncie. Im większa moc fotowoltaiki, tym większą powierzchnię należy przeznaczyć na montaż instalacji.

fotowoltaika-2

Obliczenie niezbędnej mocy instalacji fotowoltaicznej dla konkretnej inwestycji nie jest skomplikowane, należy jednak pamiętać o kilku istotnych parametrach. By dobrać odpowiednią instalację fotowoltaiczną należy określić, ile wynosi zapotrzebowanie danego gospodarstwa domowego na energię elektryczną.

1

W przypadku nowego budynku, szacunkowe zużycie energii określone jest w projekcie budowlanym i wyliczone jest na podstawie przewidywanej liczby mieszkańców, sposobu ogrzewania budynku i wykorzystania konkretnych urządzeń elektrycznych.

2

Jeśli zaś planujemy montaż paneli fotowoltaicznych na już istniejących, starszych obiektach, wystarczająca jest lektura rachunków za prąd. W tym przypadku warto również przemyśleć kwestię ewentualnych przyszłych remontów, termomodernizacji budynku, wymiany sposobu ogrzewania na bardziej ekologiczne, ale oparte w większym stopniu na energii elektrycznej, czy też w doposażeniu gospodarstwa domowego o nowe, lecz energochłonne urządzenia, takie jak suszarki, zmywarki lub systemy klimatyzacji.

MOC PANELI FOTOWOLTAICZNYCH

panelefotowoltaiczne

Moc pojedynczych modułów fotowoltaicznych zależy w dużej mierze od technologii, w jakiej zostały wykonane i ich typu (nieco słabsze panele wyposażone w ogniwa polikrystaliczne i wydajniejsze o około 15% panele wykorzystujące ogniwa monokrystaliczne) oraz od ich wielkości i w konsekwencji ilości zastosowanych ogniw. Obecnie na rynku można zakupić instalację fotowoltaiczną opartą na panelach wyposażonych w 48, 60 i 72 ogniwa oraz w tzw. panele half-cut, które zbudowane są ze 120 lub 144 ogniw

  1. Panele wyposażone w 48 ogniw produkują około 200-240 kW energii, a ich atutem są niewielkie rozmiary.
  2. Moduły wyposażone w 60 i 72 ogniwa oraz panele half-cut wyposażone w 120 i 144 ogniwa osiągają obecnie moce na poziomie od 280 do nawet 400 kWp. Dynamiczny rozwój branży instalacji fotowoltaicznych powoduje, że dostępne są już moduły o mocach sięgających nawet ponad 500 kWp, choć nie są jeszcze tak powszechnie stosowane jak panele fotowoltaicznej z przedziału 280-400 kWp.

FOTOWOLTAIKA - CO Z NADMIAREM ENERGII?

Nadprodukcja energii elektrycznej wiąże się z korzystnym dla prosumenta systemem opustów za każdą wykorzystaną 1 kWh. W praktyce oznacza to, że nadwyżkę, która trafiła do sieci dystrybucyjnej możemy odebrać w kolejnym okresie rozliczeniowym w proporcjach:

1

0,8 kWh w przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy niższej niż 10 kWp

2

0,7 kWh dla użytkowników instalacji fotowoltaicznych o mocy 10-50 kWp. System, w którym z ogólnej sieci możemy odzyskać zasoby wyprodukowanej przez nasze panele fotowoltaiczne energii elektrycznej (w opcjach 0,8 kWh lub mniej) nazywany jest systemem on-grid i uznawany jest za najbardziej korzystny wariant fotowoltaiki.

Inwestuj świadomie i sprawdź Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej w 2021 roku.

PANELE FOTOWOLTAICZNE: JAK WYGLĄDA ICH MONTAŻ?

montazpaneli

Montaż paneli fotowoltaicznych przebiega w następujący, poniżej opisany sposób. Punktem wyjściowym każdego montażu jest określenie zapotrzebowania na energię elektryczną oraz wykonania stosownego projektu instalacji fotowoltaicznej.

W początkowej fazie realizacji inwestycji w elektrownię słoneczną, poza wykonaniem projektu niezwykle istotne są także wstępne pomiary dachu lub gruntu, na którym wykonana zostanie instalacja fotowoltaiki. Sam montaż instalacji fotowoltaicznej trwa od 2 do 4 dni w zależności od wielkości instalacji i polega na wykonaniu stelaża, na którym zamontowane zostaną moduły fotowoltaiczne, na stworzeniu instalacji elektrycznej oraz finalnym montażu paneli fotowoltaicznych, falownika oraz zabezpieczeń elektrycznych.

INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA NA DACHU

Fotowoltaikę najczęściej instaluje się na połaci dachowej. Powód jest bardzo prosty: dachy zazwyczaj stanowią odpowiednie podłoże do realizacji takiej inwestycji z uwagi na ich nachylenie i wysokość ponad poziomem terenu, dzięki czemu zredukowane jest zacienienie instalacji. Duże znaczenie w trakcie prac montażowych ma geometria dachu.

W przypadku domu zwieńczonego dachem dwuspadowym lub czterospadowym skośnym inwestor zyskuje pożądany kąt nachylenia bez dodatkowych prac polegających na konstrukcji wsporczej, tak jak ma to miejsce w przypadku inwestycji realizowanej na dachu płaskim.

FOTOWOLTAIKA: KONSTRUKCJA NAZIEMNA

W przypadku instalacji PV mocy powyżej 10 kWp zaleca się, by panele fotowoltaiczne były montowane na specjalnych stelażach umieszczonych na działce, tak by nie obciążały konstrukcji dachu. Taka instalacja wymaga od inwestora zwrócenia szczególnej uwagi na wszystkie aspekty mogące spowodować zacienienie instalacji fotowoltaicznej i ograniczenie promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne ukryte w cieniu drzew lub sąsiednich zabudowań nie zapewnią inwestorowi efektywności w postaci dostarczenia odpowiedniej ilości energii elektrycznej. By prosument osiągnął taki sam efekt fotowoltaiczny naziemne konstrukcje wsporcze muszą być zamontowane stabilnie i pod odpowiednim kątem.

KROK PO KROKU – ETAPY MONTAŻU INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ

Rozróżniamy dwa główne rodzaje instalacji fotowoltaiki. Instalacje naziemne oraz instalacje na dachu. Wybór ten, zależny jest przede wszystkich od możliwości zagospodarowania działki pod instalację oraz od dostępności powierzchni dachu. Możliwości montażowe właściwe dla Twojej inwestycji oceni projektant firmy: to pierwszy etap wykonania instalacji fotowoltaicznej. Wykonanie projektu oraz skompletowanie wszystkich niezbędnych do realizacji montażu materiałów i komponentów, takich jak panele słoneczne, falownik oraz przewody elektryczne systemu fotowoltaicznego to kolejne etapy, które przybliżają Cię do posiadania swojej własnej elektrowni słonecznej.

Głównym elementem instalacji PV są panele fotowoltaiczne pokryte szkłem hartowanym, gwarantującym wysoką odporność na uszkodzenia spowodowane warunkami atmosferycznymi. To najbardziej widoczna część całej instalacji. Najważniejszym elementem budowy panelu fotowoltaicznego są ogniwa fotowoltaiczne, ponieważ to właśnie tu dochodzi do wytworzenia energii elektrycznej.

Kolejnym, bardzo ważnym urządzeniem jest inwerter, zmieniający prąd stały na prąd zmienny. Prąd stały jest wytwarzany w fotoogniwach, jednak nie może zostać wykorzystany w gospodarstwie domowym, dlatego należy przetworzyć go do odpowiedniego napięcia i częstotliwości. Inwerter nazywany jest również falownikiem.

Inwerter wpływa na efektywne działanie modułów fotowoltaicznych. Jego sprawność pozwala określić, jaka część energii zostanie spożytkowana, a jaka utracona. Im niższa moc wejściowa i wyjściowa, tym mniejsza sprawność inwertera.

Podstawowymi elementami budowy instalacji PV są panele fotowoltaiczne oraz falownik. Oba elementy nie zadziałają bez połączenia ze sobą, co umożliwiają kable solarne i złącza. Dostosowane systemy montażowe pozwalają czerpać maksymalne korzyści z instalacji PV.

Moc instalacji systemu fotowoltaicznego powinna być dobierana biorąc pod uwagę czynniki wpływające na wydajność paneli słonecznych takich jak: kąt nachylenia, orientacja względem południa, natężenie promieniowania słonecznego czy temperatura. Warto mieć na uwadze, iż w dużej mierze wymiary paneli fotowoltaicznych zależą od mocy całej instalacji PV.

Krok po kroku – etapy montażu instalacji fotowoltaicznej:

  1. Wykonanie stelaża wsporczego modułów instalacji fotowoltaicznej.
  2. Rozprowadzenie okablowania elektrycznego łączącego generator fotowoltaiczny nagruncie lub dachu z falownikiem i główną rozdzielnią elektryczną.
  3. Montaż paneli na przygotowanym wcześniej stelażu.
  4. Wykonanie stelaża wsporczego modułów instalacji fotowoltaicznej.
  5. Podłączenie modułów z falownikiem i rozdzielnią.
  6. Konfiguracja systemu i wykonanie pomiarów elektrycznych.
panelfoto

własne ekipy 1. Poznaj możliwości OZE
OZE

Starając się uniezależnić od konwencjonalnych dostaw prądu czy gazu i kierując uwagę na OZE, tak naprawdę mamy szansę na całkowitą autonomię energetyczną. To jednak nie jedyna korzyść płynąca z tego typu rozwiązań inwestycyjnych.

WĄSKA SPECJALIZACJA 2. Określ potrzeby
Potrzeby

Zanim zdecydujemy się na wykorzystanie w swojej inwestycji niekonwencjonalnych źródeł pozyskiwania energii, zastanówmy się nad naszymi potrzebami. Jakie długoterminowe efekty i korzyści chcemy uzyskać, stawiając na instalacje bezpośrednio związane z OZE? Finanse? Wielofunkcyjność? Niezależność energetyczną?

CAŁA POLSKA 3. Poznaj ofertę
Oferta

Nasza firma oferuje kompleksowe usługi z zakresu fotowoltaiki. Sprawnie poprowadzimy Cię przez cały proces związany z Twoją inwestycją, byś mógł bez przeszkód cieszyć się darmową energią ze słońca.

ZESPÓŁ 4. Dokonaj wyboru
Wybór

Jeżeli chcesz zainwestować tylko w instalację fotowoltaiczną, kolejnym krokiem będzie znalezienie odpowiedniego wykonawcy, który fachowo określi możliwości zainstalowania paneli fotowoltaicznych na Twoim dachu lub działce, a także dokona precyzyjnych obliczeń określających moc projektowanej farmy słonecznej i dobierze odpowiednie zabezpieczenia.

PROFESJONALNY SPRZĘT 5. Zleć montaż
Montaż

Nasi wyspecjalizowani i doświadczeni instalatorzy zajmą się praktyczną stroną działania domowej elektrowni. W ciągu kilku dni od akceptacji projektu dostarczą pełen zestaw instalacyjny, przygotują powierzchnię pod montaż paneli fotowoltaicznych i ze starannością oraz dbałością o materiał dokonają jego złożenia.

OFERTA PO SĄSIEDZKU 6. Ciesz się niezależnością
Niezależność

Po zamontowaniu licznika dwukierunkowego przez przedstawiciela zakładu energetyrgetycznego można dokonać uruchomienia instalacji fotowoltaicznej. Od tej chwili jesteśmy niezależni energetycznie – nie musimy się martwić o zbyt duże zużycie prądu, prace sprzętów AGD w odpowiedniej taryfie czy wysokie rachunki.

CO WPŁYWA NA CZAS ZWROTU Z INWESTYCJI W INSTALACJĘ PV?

Czy fotowoltaika się zwraca? Ile wynosi przybliżony okres czasu zwrotu kosztów poniesionych na instalację fotowoltaiczną i jakie czynniki mają na to decydujący wpływ? Sprawdź, co należy wiedzieć, by pieniądze wydane na instalację fotowoltaiczną zwróciły się szybciej..

Krok po kroku – etapy montażu instalacji fotowoltaicznej:

  1. Ceny prądu: to, czy koszty poniesione na fotowoltaikę zwrócą się w stosunkowo krótkim okresie czasu, jest zależne w dużej mierze od pułapu cen energii. Te rokrocznie wzrastają o kilka procent, a nasze faktury uzupełniane są także o dodatkowe opłaty dystrybucyjne. Prognozy rynku energetycznego jasno wskazują na kolejne podwyżki naszych rachunków za prąd. Dzięki inwestycji we własną elektrownię słoneczną możesz zredukować te koszty do zera.
  2. Cena instalacji: koszt inwestycji również ma wpływ na czas, w jakim fotowoltaika zwróci się prosumentowi, choć należy pamiętać, by od nakładów finansowych poniesionych na rzecz instalacji PV odjąć otrzymane dotacje np. w postaci programu Mój Prąd. To, ile kosztują instalacje fotowoltaiczne jest uzależnione od rodzaju systemu montażowego, klasy modułów fotowoltaicznych a także dodatkowych opłat wygenerowanych np. poprzez konieczność robót ziemnych.
  3. Wysokość otrzymanych dofinansowań i ulg podatkowych: prosumenci mogą skorzystać z dostępnych dofinansowań ogólnopolskich oraz regionalnych, między innymi z programu Mój prąd czy Czyste powietrze. Ten pierwszy program, oferuje dotacje sięgające nawet pięciu tysięcy złotych. Z kolei od 1 stycznia 2019 fotowoltaikę można odliczyć od podatku. Ulga termomodernizacyjna obejmuje poza samym montażem, także osprzęt fotowoltaiczny oraz ogniwa.
  4. Ilość energii produkowana przez panele fotowoltaiczne: jeśli nasza instalacja PV jest dobrana odpowiednio, a w trakcie użytkowania nie będziemy zmuszeni do pobierania prądu z ogólnej sieci, oznacza to, że domowa elektrownia słoneczna pracuje efektywnie i wydajnie, zapewniając nam stałe pokrycie zapotrzebowania na prąd bez ponoszenia dodatkowych opłat.

ZWROT Z INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ – OPCJA BEZ DOTACJI

Jeżeli jako prosumenci nie skorzystamy z żadnej dostępnej opcji refinansowania, wkład poniesiony na rzecz budowy przydomowej elektrowni produkującej dla nas energię elektryczną wyniesie około 6-7 lat, przy założeniu, że średni koszt instalacji PV wraz z montażem zamknie się w kwocie rzędu 25 tysięcy złotych.

ZWROT Z INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ – OPCJA Z DOTACJAMI, ULGĄ PODATKOWĄ

person

Fotowoltaika wsparta zastrzykami finansowymi z dotacji i uwzględniona w rozliczeniu podatkowym ma szansę zwrócić się w przeciągu pięciu lat.

Dofinansowanie z programu Mój Prąd wynosi 5 tysięcy złotych. Ulga podatkowa w przypadku kosztów rzędu 25 tysięcy wyniesie około 3,5 tysiąca złotych. Dla prosumenta oznacza to zwrot kosztów rzędu 8,5 tysiąca i faktyczną inwestycję na poziomie 16,5 tysiąca złotych.

FOTOWOLTAIKA A RODZAJE ULG PODATKOWYCH

Ulga podatkowa dla właścicieli mikroinstalacji wynosi obecnie maksymalnie 53 tysiące złotych. W praktyce oznacza to, że tylko od tej kwoty zostanie naliczona ulga, także w przypadku, kiedy za instalację i związane z nią prace zapłaciliśmy więcej.

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt przynależności do określonej grupy podatkowej:

  1. osoby fizyczne: 17% lub 32%
  2. firmy: 19%

Sprawdź szczegółowe informacje związane z ofertą fotowoltaiki dla firm i twórz ekologiczny wizerunek przedsiębiorstwa, jednocześnie optymalizując zasoby jakie posiadasz i płacąc niższe faktury za prąd.

czystepowietrze

Czyste powietrze

  • dotacje do instalacji fotowoltaiki są możliwe w ramach programu Czyste Powietrze jako inwestycja towarzysząca wymianie starego kotła na paliwo stałe na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania,
  • wsparcie może wynieść do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania.

Stop Smog

  • program kierowany jest do gmin położonych na obszarze, gdzie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa, o której mowa w art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska,
  • możliwość: wymiana lub likwidacja wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne, termomodernizacja jednorodzinnych budynków mieszkalnych, podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej,
  • wysokość wsparcia pochodzących ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów do 70% kosztów realizacji porozumienia.
stopsmog

mojprad

Mój prąd 3.0:

  • nowy program Mój Prąd 3.0 będzie finansowany ze środków unijnych z instrumentu, w którym koszty kwalifikowane stanowią wydatki poniesione w okresie od 1.02.2020 r. do 31.12.2023 roku,
  • wnioskodawcy, którzy zakupili instalację przed ogłoszeniem naboru, ale po 31.01.2020 roku będą mogli skorzystać z dofinansowania po spełnieniu innych warunków określonych w programie,
  • finansowane będą projekty zakończone i podłączone do sieci OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego),
  • przedział mocy instalacji 2-10 kW w edycji 3.0 programu będzie utrzymany.

Energia Plus:

  • program dla przedsiębiorców, gdzie instalacje PV stanowią koszt kwalifikowany,
  • można ubiegać się o pożyczkę do 85% kosztów kwalifikowanych, przy czym minimalna kwota pożyczki to 0,5 mln zł (maksymalna 300 mln zł),
  • umorzenie pożyczki preferencyjnej do 10% wypłaconego dofinansowania.
energiaplus

50KW (1)

50 kW na start:

  • dla przedsiębiorców z województwa Śląskiego,
  • w ramach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach,
  • wnioski na przedsięwzięcia polegające na zabudowie mikroinstalacji fotowoltaicznych (instalacji o mocy do 50 kW),
  • beneficjentami środków są mikroprzedsiębiorcy, małe lub średnie przedsiębiorstwa (MŚP).

Agro Energia:

  • w ramach programu obowiązuje tzw. efekt zachęty – nie można rozpoczynać inwestycji przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie, jednak na etapie złożenia wniosku wnioskodawca powinien dysponować wyceną planowanej instalacji, którą zamierza realizować,
  • w ramach programu kwalifikowane są instalacje odnawialnych źródeł energii o mocy powyżej 10 kW do mocy 50 kW, w tym m.in.: fotowoltaika, pompy ciepła, współistniejące z ww. magazyny energii elektrycznej,
  • aby uzyskać dofinansowanie niezbędne będzie potwierdzenie posiadania wkładu własnego na planowaną inwestycję,
  • wkład własny = koszt całkowity inwestycji – planowana dotacja.
agroenergia (1)

ulgatermo

Ulga Termomodernizacyjna:

  • ulga przysługuje podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
  • ulga polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym,
  • kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.
treelight

CO ZAWIERA ZESTAW FOTOWOLTAICZNY?

W skład każdego zestawu fotowoltaicznego wchodzą takie elementy jak:

  1. moduły zbudowane z ogniw fotowoltaicznych. Rolą modułów jest bezpośrednia zamiana energii słonecznej w energię elektryczną,
  2. falownik, inwerter zamienia prąd stały w prąd zmienny,
  3. system montażowy,
  4. okablowanie.

RODZAJE OGNIW FOTOWOLTAICZNYCH?

Obecnie rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje ogniw fotowoltaicznych wykorzystywanych w panelach słonecznych. Są to ogniwa monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz ogniwa z krzemu amorficznego.

Ogniwa z krzemu amorficznego wykorzystuje się najrzadziej. Powodem jest ich niska wydajność (6 – 10%) w porównaniu do ogniw mono i polikrystalicznych. Panele słoneczne, w których wykorzystywane są ogniwa z krzemu amorficznego cechują się za to niewielką wagą, elastycznością i odpornością na spadek efektywności pracy wraz ze wzrostem temperatury otoczenia.

Panele wyposażone w ogniwa z krzemu polikrystalicznego są wykorzystywane znacznie częściej. Charakteryzują się wydajnością sięgająca 14-16%, a swoją popularność zawdzięczają temu, że bardzo dobrze sprawdzają się w warunkach słabszego zachmurzenia, np. w pochmurne dni. Większość paneli polikrystalicznych na rynku może pochwalić się też długą żywotnością.

Panele monokrystaliczne osiągają najwyższą wydajność spośród obecnie produkowanych modułów. Wydajność takich modułów w zależności od producenta waha się między 17-22%. Panele monokrystaliczne bardzo dobrze sprawują się przy dużym nasłonecznieniu i wyróżniają się wysoką wytrzymałością.

FOTOWOLTAIKA A POMPA CIEPŁA I INNE INSTALACJE

Instalacja paneli fotowoltaicznych pozwala na produkcję czystej i darmowej energii ze słońca. Inwestując w fotowoltaikę możesz zatem obniżyć rachunki za energię elektryczną praktycznie do zera. Warto zatem iść o jeden krok dalej i wykorzystać swój własny prąd również do ogrzewania budynku. Idealnym rozwiązaniem jest połączenie instalacji PV z pompą ciepła.

Pompa ciepła wykorzystuje energię elektryczną do ogrzewania domu oraz do przygotowania ciepłej wody użytkowej, dlatego wraz z instalacją fotowoltaiczną sprawia, że stajemy się praktycznie niezależni energetycznie. Fotowoltaika nie tylko zasila nasze gospodarstwo domowe, ale też produkuję prąd, który pompa ciepłą wykorzystuje do ogrzania naszego domu. Połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła sprawia, że nasza inwestycja zwróci się jeszcze szybciej, a nasz wkład w ochronę środowiska będzie jeszcze większy. Pozwoli nam również na całkowite uniezależnienie się od stale rosnących cen prądu i gazu.

RODZAJ DACHU A INSTALACJA PV

dachypv

Niezależnie od rodzaju poszycia, fotowoltaika może być z powodzeniem montowana na każdym rodzaju dachu: zarówno wykonanego z blachodachówki czy tradycyjnej dachówki ceramicznej lub gontu. Montaż będzie różnił się jedynie rodzajem śrub i uchwytów montażowych.

Na co należy zwrócić uwagę to przede wszystkim:

  1. Usytuowanie modułów względem stron świata: najlepszym rozwiązaniem jest zorientowanie ich na południe.
  2. Kąt nachylenia dachu: najbardziej optymalny jest kąt 30-45 stopni. Jeśli jesteśmy posiadaczami bardziej stromego dachu, w doborze zestawu należy uwzględnić straty ciepła.
  3. Zacienienie: przed montażem należy wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności, które mogą wpłynąć na efektywność pracy instalacji i powodować jej zacienienie. Są to między innymi sąsiednie budynki, obecność wysokich drzew czy też kominów. W takiej sytuacji warto uwzględnić zastosowanie optymalizatorów mocy.
  4. Stan techniczny konstrukcji dachowej: fotowoltaiki nie warto montować na zniszczonym i osłabionym pokryciu dachowym. Żywotność instalacji jest szacowana nawet na 25 lat, warto zatem rozważyć remont dachu przed montażem paneli. Zanim zainwestujesz, sprawdź, co każdy inwestor powinien wiedzieć przed montażem instalacji PV i dowiedz się zdecydowanie więcej czytając – Kąt nachylenia dachu pod panele fotowoltaiczne.

Fotowoltaika zalety:

  1. ekologia,
  2. niezależność od dostawców prądu,
  3. autonomia,
  4. darmowa energia,
  5. cicha praca instalacji.

Fotowoltaika wady:

  1. cena instalacji,
  2. konserwacja paneli (zalecana raz do roku).
handhouse

FOTOWOLTAIKA: ZYSKAJ NIEZALEŻNOŚĆ OD RACHUNKÓW ZA PRĄD DZIĘKI INSTALACJI PV

Największym i niepodważalnym atutem przemawiającym za decyzją o montażu fotowoltaiki jest zyskanie statusu całkowicie odrębnego energetycznie gospodarstwa domowego. Jako prosument stajesz się niezależny od stale rosnących cen prądu i obojętny na coroczne podwyżki.

Faktury od dostawcy energii nie będą drenowały Twojego portfela, nigdy też nie doświadczysz więcej przykrych w skutkach przerw w dostawach prądu.

Za instalacją PV przemawia także ekologia: promieniowanie słoneczne jest całkowicie odnawialne, a pochodząca z niego ilość energii niewyczerpywalna.

FAQ

Czy można aktualnie uzyskać dofinasowanie do instalacji fotowoltaicznej ?

Arrow

Instalacje związane z odnawialnymi źródłam energii są objęte szeregiem dopłat i dofinansowań dla prosumentów. Obecne użytkownicy fotowoltaiki mogą skorzystać z dopłat w ramach programu „Mój Prąd 4.0”, ulg termomodernizacyjnych, ulg inwestycyjnych (osoby prowadzące działalność rolniczą) oraz dopłat na poziomie gminnym. Inwestując w instalację hybdrydową (fotowoltaika + pompa ciepła) możemy także otrzymać dopłatę w ramach programu „Moje ciepło”.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Arrow

Biorąc pod uwagę rosnące koszty życia, ale przede wszystkim kwoty związane z drożejącymi rachunkami za energię elektryczną (w 2022 roku najwięksi dystrybutorzy podnieśli ceny nawet o 33 procent, w trudnym czasie recesji i inflacji prezes Urzędu Regulacji Energetyki będzie zatwierdzał kolejne podwyżki dla największych grup energetycznych), kiedy przez braki węgla analitycy szacują ceny prądu w stosunku do 2022 roku aż o 100-180 procent wyższe, inwestycja we własną, przydomową elektrownię sprawia, że stajemy się całkowicie niezależnymi od dystrybutorów, producentami prądu na własny użytek.

Czym są magazyny energii i czy są/będą nam potrzebne?

Arrow

Magazyny energii służą do przechowywania wyprodukowanego z instalacji fotowoltaicznej prądu. Obecnie, korzystając z fotowoltaiki w wersji on-grind, czyli w wariancie przesyłania nadwyżek wyprodukowanej energii do ogólnej sieci, prosument może skorzystać z bezgotówkowego systemu opustów lub net-bilingu. Magazynowanie energii to wariant off-grind. Prąd trafia nie do publicznej sieci, a do naszych własnych akumulatorów i jest przechowywany w formie substancji chemicznej. Z magazynu możemy skorzystać zawsze wtedy, kiedy braknie nam prądu, nie ponosząc na tym żadnej straty, tak jak w przypadku oddania surowca do sieci dystrybutora. Własny magazyn energii jest także ważny z punktu widzenia ewentualnego blackoutu, czyli czasowego, długotrwałego wyłączenia sieci. Awaria trwająca nawet długi okres czasu nie będzie miała wpływu na zapotrzebowanie energetyczne budynku podłączonego do magazynu energii.

Czy na etapie budowy domu należy uwzględnić wykonanie stacji ładowania pojazdów?

Arrow

Dyrektywy i przepisy regulujące elektryfikację sprzedaży nowych pojazdów przewidują, że wraz z początkiem 2035 roku zakończy się proces powstawania samochodów spalinowych. Pełna elektromobilność oznacza, że na etapie projektowania i budowy domu warto rozważyć wykonanie stacji ładowania pojazdów. Zasilenie stacji najlepiej zapewnić poprzez instalację paneli fotowoltaicznych: pojazdy elektryczne są znakomitym odbiorcą wyprodukowanej ze słońca energii, a sam proces „tankowania” aut w ten sposób trwa nieporównywalnie krócej i jest znacznie efektywniejszy aniżeli w przypadku tradycyjnego ładowania poprzez kompaktowe ładowarki lub przy pomocy prądu 230 V. Własna stacja ładowania pojazdów jest także ekonomicznym wyborem: nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów związanych z ładowaniem auta na publicznych stacjach ładowania samochodów elektrycznych.

Instalacje fotowoltaiczne

Przykładowe zestawy fotowoltaiczne o mocy 5,3kW

Zestaw 1 Zestaw 1
Zestaw 1

Inwerter Solis SOLIS-3P5K-4G – 5 kW Panel Ja Solar 380 W Black Frame – 14 szt. Dedykowana konstrukcja dachowa Cena z montażem: 21 400 zł brutto

Zestaw 2 Zestaw 2
Zestaw 2

Inwerter HUAWEI SUN 2000-5KTL-M1– 5 kW Panel Ja Solar 380 W Black Frame – 14 szt Dedykowana konstrukcja dachowa Cena z montażem: 22 600 zł brutto

Zestaw 3 Zestaw 3
Zestaw 3

Inwerter FRONIUS Symo 5.0-3-M – 5 kW Panel Ja Solar 380 W Black Frame – 14 szt Dedykowana konstrukcja dachowa Cena z montażem: 23 500 zł brutto

O nas

Specjalizujemy się w projektowaniu i montażu instalacji fotowoltaicznych. Lubimy to, co robimy dlatego tworzymy zaangażowany w pracę twórczy zespół. Dla nas satysfakcja i zadowolenie Klientów nie jest chwytem reklamowym a rzeczywistym priorytetem.

Oferujemy naszym Klientom kompleksowe, nowoczesne i efektywne rozwiązania, których celem jest osiągnięcie niezależności energetycznej. Mamy świadomość rosnących wymagań Klientów, dlatego nasze realizacje prowadzimy z dbałością o każdy detal. Jednocześnie stawiamy na przyjazną atmosferę i transparentność relacji zarówno wewnątrz firmy, jak i z naszymi Klientami ponieważ wierzymy, że pozwoli to na długofalową i partnerską współpracę.

ecocomfort siedziba

Dlaczego my?

ikona10 doświadczenie i wiedza
doświadczenie i wiedza

Nasz zespół to wykwalifikowani fachowcy z wieloletnim doświadczeniem, wiedzą oraz wymaganymi certyfikatami.

WĄSKA SPECJALIZACJA własne ekipy montażowe
własne ekipy montażowe

Dzięki temu szybko i sprawnie realizujemy inwestycje dbając o ich wysoką jakość.

ZESPÓŁ kompleksowa obsługa
kompleksowa obsługa

Inwestycje realizujemy kompleksowo od projektu poprzez montaż po wsparcie serwisowe z uwzględnieniem Twoich indywidualnych potrzeb

JAK DZIAŁAMY?

  1. AUDYT FOTOWOLTAICZNY
    Pierwszym krokiem w powstawaniu instalacji fotowoltaicznej jest analiza warunków technicznych budynku, potrzeb energetycznych oraz oczekiwań Klienta.
  2. DOBÓR ODPOWIEDNICH ROZWIĄZAŃ
    Nasz doradca techniczny zaproponuje optymalne indywidualnie dobrane rozwiązania uwzględniające wymagania Klienta, specyfikę nieruchomości oraz wymogi efektywności i bezpieczeństwa.
  3. PRZYGOTOWANIE DOKUMENTACJI ORAZ MONTAŻ INSTALACJI
    Odbywa się w uzgodnionym przez obie strony terminie.
  4. ZGŁOSZENIE DO ZE
    W imieniu Klienta dokonujemy zgłoszenia do właściwego Zakładu Energetycznego o przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci.
  5. URUCHOMIENIE I POMIARY
    Po zakończeniu montażu przeprowadzamy pomiary całego systemu a także szkolenie z obsługi instalacji fotowoltaicznej.
  6. OPIEKA SERWISOWA
    Sprawnie i szybko reagujemy na potrzeby naszych Klientów.
doswiadczenie-new

Dowiedz się więcej

A może fotowoltaika i pompa ciepła razem?

Arrow

Jedynym medium niezbędnym do pracy pompy ciepła jest prąd elektryczny. Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zatem zastosowanie pompy wraz z instalacją fotowoltaiczną. Współpraca tych dwóch instalacji daje wymierne korzyści finansowe – panele fotowoltaiczne dostarczą całkowicie darmową energię elektryczną, którą wykorzysta pompa ciepła do ogrzania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej, a to w praktyce oznacza, że nie ponosimy żadnych kosztów związanych z eksploatacją i działaniem wybranej przez nas pompy ciepła.

Chcę postawić na niezależność, czyli o fotowoltaice słów kilka

Arrow

Jeśli zależy nam na byciu całkowicie niezależnymi energetycznie, rozwiązaniem będzie decyzja o montażu instalacji fotowoltaicznej. Energia generowana przy pomocy promieni słonecznych jest gwarancją na całkowitą autonomię względem tradycyjnych dystrybutorów. Choć koszty początkowe związane z inwestycją w prąd ze słońca nie należą do najniższych to dzięki programom prosumenckim i dofinansowaniom jesteśmy w stanie zmniejszyć wysokość wkładu własnego o kilka tysięcy złotych. Co więcej, przy odpowiednim obliczeniu naszego zapotrzebowania na energię elektryczną i dobrania paneli fotowoltaicznych o wymaganej wydajności inwestycja zwróci się w przeciągu 6-7 lat.

Ciesz się niezależnością

Arrow

Po zamontowaniu licznika dwukierunkowego przez przedstawiciela zakładu energetycznego można dokonać uruchomienia instalacji fotowoltaicznej. Od tej chwili jesteśmy niezależni energetycznie – nie musimy się martwić o zbyt duże zużycie prądu, prace sprzętów AGD w odpowiedniej taryfie czy wysokie rachunki. Jesteśmy uniezależnieni od rosnących cen prądu czy przerw w jego dostawie. Nasze gospodarstwo domowe pod kątem energetycznym jest samowystarczalne.

Po upływie 6-7 lat od momentu montażu paneli fotowoltaicznych koszty inwestycji zwracają się, co oznacza, że nasza instalacja zaczyna przynosić jeszcze większe korzyści finansowe w postaci zaoszczędzonych pieniędzy, które w tym samym czasie, nie będąc użytkownikami fotowoltaiki musielibyśmy zwracać do zakładu energetycznego.

Co zyskujemy stawiając na odnawialne źródła energii?

Arrow

Starając się uniezależnić od konwencjonalnych dostaw prądu czy gazu i kierując uwagę na OZE, tak naprawdę mamy szansę na całkowitą autonomię energetyczną. To jednak nie jedyna korzyść płynąca z tego typu rozwiązań inwestycyjnych.

Odnawialne źródła energii stwarzają szeroki wachlarz możliwości zarówno na polu ekonomicznym (decydując się na tworzenie domowej elektrowni oszczędzamy), a cała inwestycja ma szansę zwrócić się w niedługim czasie, ekologicznym – bo czerpiąc z natury nie dokładamy cegiełki do efektu cieplarnianego, coraz większego zanieczyszczenia środowiska, zmniejszamy emisję CO2 do atmosfery i tworzymy przyjazne sąsiedztwo dla okolicznych mieszkańców. Ogromne znaczenie ma także aspekt zdrowotny. Z biegiem lat i corocznymi alertami smogowymi zdajemy sobie sprawę, jak bardzo produkcja energii wpływa na nasze zdrowie: wysokoemisyjne spalenie węgla zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego, a wydobycie gazu ziemnego może z kolei wpływać na zanieszczyszczenie wód gruntowych, skażając środowisko i niekorzystnie wpływając na właściwości bakteriologiczne wody pitnej. Nie bez powodu zatem rośnie popularność korzystania z alternatywnych źródeł pozyskiwania energii, a inwestycje takie jak fotowoltaika nazywane są „czystymi” i „zielonymi” metodami niekonwencjonalnego sposobu poszukiwania zasobów energetycznych. Odnawialne źródła energii są także często określane mianem służących zdrowiu publicznemu.

Dokonaj wyboru

Arrow

Po zapoznaniu się z działaniem instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii przychodzi czas na podjęcie decyzji i dokonanie finalnych wyborów. Jeżeli chcesz zainwestować tylko w instalację fotowoltaiczną, kolejnym krokiem będzie znalezienie odpowiedniego wykonawcy, który fachowo określi możliwości zainstalowania paneli fotowoltaicznych na Twoim dachu lub działce, a także dokona precyzyjnych obliczeń określających moc projektowanej farmy słonecznej i dobierze odpowiednie zabezpieczenia.

Jeśli natomiast skłaniasz się ku decyzji o współpracy fotowoltaiki z pompą ciepła, przedstawiciel firmy instalacyjnej zaprezentuje Ci szereg rozwiązań, z których będziesz mógł wybrać dla siebie to, które będzie w stu procentach spełniało Twoje oczekiwania.

To jest moment, w którym należy określić preferowany rodzaj ogrzewania budynku: tradycyjne grzejniki czy może ogrzewanie płaszczyznowe. Ważny jest także rodzaj dolnego źródła ciepła (woda, powietrze czy grunt) oraz możliwości, które dają konkretne typy pomp ciepła.

Od własnej, przydomowej elektrowni dzieli Cię już tylko jeden krok.

Co zyskujemy stawiając na odnawialne źródła energii?

Arrow

Starając się uniezależnić od konwencjonalnych dostaw prądu czy gazu i kierując uwagę na OZE, tak naprawdę mamy szansę na całkowitą autonomię energetyczną. To jednak nie jedyna korzyść płynąca z tego typu rozwiązań inwestycyjnych.

Odnawialne źródła energii stwarzają szeroki wachlarz możliwości zarówno na polu ekonomicznym (decydując się na tworzenie domowej elektrowni oszczędzamy), a cała inwestycja ma szansę zwrócić się w niedługim czasie, ekologicznym – bo czerpiąc z natury nie dokładamy cegiełki do efektu cieplarnianego, coraz większego zanieczyszczenia środowiska, zmniejszamy emisję CO2 do atmosfery i tworzymy przyjazne sąsiedztwo dla okolicznych mieszkańców. Ogromne znaczenie ma także aspekt zdrowotny. Z biegiem lat i corocznymi alertami smogowymi zdajemy sobie sprawę, jak bardzo produkcja energii wpływa na nasze zdrowie: wysokoemisyjne spalenie węgla zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego, a wydobycie gazu ziemnego może z kolei wpływać na zanieszczyszczenie wód gruntowych, skażając środowisko i niekorzystnie wpływając na właściwości bakteriologiczne wody pitnej. Nie bez powodu zatem rośnie popularność korzystania z alternatywnych źródeł pozyskiwania energii, a inwestycje takie jak fotowoltaika nazywane są „czystymi” i „zielonymi” metodami niekonwencjonalnego sposobu poszukiwania zasobów energetycznych. Odnawialne źródła energii są także często określane mianem służących zdrowiu publicznemu.

Montaż

Arrow

Nasi wyspecjalizowani i doświadczeni instalatorzy zajmą się praktyczną stroną działania domowej elektrowni. W ciągu kilku dni od akceptacji projektu dostarczą pełen zestaw instalacyjny, przygotują powierzchnię pod montaż paneli fotowoltaicznych i ze starannością oraz dbałością o materiał dokonają jego złożenia.

Dzięki ich doświadczeniu wykonanie instalacji zajmie kilka dni. Po tym czasie wykonanie inwestycji należy zgłosić do odpowiedniego dystrybutora prądu.

Określ potrzeby

Arrow

Zanim zdecydujemy się na wykorzystanie w swojej inwestycji niekonwencjonalnych źródeł pozyskiwania energii, zastanówmy się nad naszymi potrzebami. Jakie długoterminowe efekty i korzyści chcemy uzyskać, stawiając na instalację bezpośrednio związane z OZE? Finanse? Wielofunkcyjność? Niezależność energetyczną? W poniższym zestawieniu staraliśmy się przyjrzeć najważniejszym potrzebom naszych klientów.

OZE to przyszłość, czyli o znaczeniu zielonej energii

Arrow

Nasze zapotrzebowanie na energię z dekady na dekadę coraz bardziej rośnie. W porównaniu do poprzednich pokoleń posługujemy się coraz to nowocześniejszymi produktami rozwoju przemysłowego. Skutkiem tego jest szybkie zużywanie energii konwencjonalnej w postaci prądu czy gazu ziemnego. Jesteśmy jednak bardziej świadomi i zdajemy sobie sprawę z naszego oddziaływania na klimat, jak i z tego, że tradycyjne zasoby energetyczne ulegną kiedyś wyczerpaniu. Stąd coraz chętniej w swoich inwestycjach sięgamy po rozwiązania z użyciem odnawialnych źródeł energii.

Poznaj ofertę

Arrow

Nasza firma oferuje kompleksowe usługi z zakresu fotowoltaiki. Sprawnie poprowadzimy Cię przez cały proces związany z Twoją inwestycją, byś mógł bez przeszkód cieszyć się darmową energią ze słońca.

Fachowe doradztwo

Każdy Klient otrzyma u nas indywidualny, dobrany pod swoje zapotrzebowanie energetyczne projekt instalacji fotowoltaicznej. Powiemy Ci ile energii potrzebujesz i ile w przyszłości zaoszczędzisz.

Błyskawiczna realizacja inwestycji

Nasi instalatorzy przystępują do realizacji projektu już w kilka dni od jego akceptacji przez Klienta.

Sprawny kontakt na każdym etapie zamówienia

Nasi wykwalifikowani i doświadczeni projektanci są do Waszej dyspozycji od momentu projektowania, aż po finalny montaż fotowoltaiki. Pomogą nie tylko w zakresie projektu – chętnie udzielą także informacji na temat dostępnych na rynku dofinansowań do inwestycji fotowoltaicznej i związaną z tym wymaganą dokumentacją.

Opieka techniczna

Prace serwisowe i konserwacyjne to dla nas nie problem. Reagujemy na każde zgłoszenie otrzymane od klienta i dokładamy wszelkich starań, by Inwestor mógł bez przeszkód cieszyć się niezależnością energetyczną. Służymy także wsparciem technicznym – w każdej chwili Klient może się z nami skontaktować i zapytać o nurtujące go sprawy.

Sprawdzone produkty

Nasze instalacje opieramy na sprawdzonych urządzeniach i akcesoriach co skutkuje gwarancją wydajności i niezawodności.

Techniczna strona czerpania z odnawialnych źródeł energii

Arrow

Inwestowanie w niekonwencjonalne metody pozyskiwania energii nasuwa wiele pytań o techniczne aspekty instalacji związanych z OZE. Co z konserwacją i zużyciem? Jakie są koszty utrzymania i czy faktycznie nie napotkamy ograniczeń w ich użytkowaniu domowej elektrowni?

Najistotniejszą z inwestycyjnego punktu widzenia informacją jest ta, że paliwa naturalne w porównaniu do wyczerpywalnych paliw kopalnianych nigdy się nie skończą, a koszty generowania energii nie wzrosną, czego nie można zagwarantować w przypadku pozyskiwania prądu tradycyjną drogą dystrybucji. Konserwacja urządzeń służących do pozyskiwania energii np. z promieniowania słonecznego jest rzadka. Panele fotowoltaiczne nie wymagają obsługi ani przeglądów – nie ma w nich bowiem ruchomych elementów, które mogłyby ulec uszkodzeniu w skutek nadmiernej eksploatacji. Zaś jedynym ograniczeniem jest to związane z dostępną powierzchnią, na której można zainstalować farmę słoneczną.

Zyskać więcej – dlaczego warto postawić na pompę ciepła?

Arrow

Jeśli interesuje nas ekologiczne ogrzewanie budynku wraz z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej, idealnym i nowoczesnym rozwiązaniem jest zastosowanie w naszej inwestycji pompy ciepła. Jest to najlepsza alternatywa, stojąca w opozycji do kotłów gazowych, a jej wykorzystanie niesie ze sobą szereg korzyści już na etapie realizacji inwestycji: nie musimy martwić się o żmudną i długotrwałą procedurę wnioskowania o przyłącze gazowe, na które nierzadko czeka się nawet dwa lata, co znacznie wydłuża realizację naszego przedsięwzięcia.

Decyzja o instalacji pompy ciepła całkowicie uniezależnia nas od rosnących cen gazu, a także pozwala na rezygnację z budowy kominów spalinowych, co znacznie wpływa na obniżenie kosztów budowy domu. Poza funkcjami dotyczącymi ogrzewania domu i wody, rolą pompy ciepła jest także chłodzenie budynku.

W przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł ogrzewania takich jak kocioł gazowy lub kocioł na paliwo stałe pompa jest urządzeniem, które umożliwia odwrócenie biegu pracy: w praktyce oznacza to, że potrafi obniżyć temperaturę czynnika grzewczego. Tłoczona do instalacji zimna woda doprowadza do schłodzenia temperatury domu, co jest nieocenioną zaletą w porze letniej.

consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?